Zateplená zahradní dřevostavba s pultovou střechou pro účely saunování

Zateplená zahradní dřevostavba s pultovou střechou pro účely saunování

Pan Martin nás požádal o výrobu a montáž zahradní dřevostavby, kterou by chtěl používat jako saunu. Na pozemku mu již několik let stojí zahradní domek na nářadí a malá venkovní sauna o dvou místnostech (sauna a malá předsíňka) by měla na něj navazovat. Zákazník měl již částečně připravený podklad. Mezi saunou o velikosti cca 450 x 450 cm a zahradním domkem vznikne prostor o velikosti 150 x 350 cm, který nebude zateplený, ale zastřešený a bude využitý jako malý příruční sklad.  Co se týká elektroinstalace do sauny, tu si zákazník zajistí od jiného dodavatele. 

Na stavbu sauny jsme si připravili:

  • impregnované hranoly 4 x 7 cm na podkladový rošt
  • podlahové palubky o síle 27 mm
  • palubky na opláštění o síle 19 mm
  • saunové lavice
  • OSB desky na příruční sklad
  • prkna ze sibiřského modřínu na venkovní podlahu
  • polystyrén a izolační vata na zateplení
  • EPDM folie na střechu sauny
  • PVC jezírková folie na střechu příručního skladu
  • izolační dvojsklo 2000 x 1500 x 27 mm zasazené do dřevěného rámu    

Na udusané štěrkové lože náš montážní tým nejprve impregnované smrkové hranoly 4 x 7 cm položil jedním směrem. Na takto položené hranoly jsme dávali hranoly příčně tzv. kontra s menší roztečí mezi sebou cca 40 cm. Tím se vytvořila vzduchová mezera pod podlahou sauny a zároveň rošt je dostatečně pevný pro její stavbu. A protože se jednalo o saunu musela být i podlaha dostatečně zateplená.

Stěny dřevostavby byly dvouplášťové. Vnitřní stěny sauny jsme opláštili smrkovými palubkami o síle 19 mm a na ně upevnili difúzní folii. Vzniklý prostor vyplnili izolační vatou. Stejným způsobem jsme postupovali i u montáže podlahy a střechy, které také musely být zaizolovány proti úniku tepla. Zvenčí jsme stěny opět opláštili smrkovou palubkou o síle 19 milimetrů. Venkovní palubky byli u nás na lakovně ošetřeny nejprve impregnací po té lazurou Xyladecor Oversol v odstínu "lískový ořech". Vnitřní palubky jsme ošetřili pouze transparentním bezbarvým nátěrem.

Vyrobili a dodávali jsme i dvoje dveře do předsíně a sauny, které byly zaskleny tvrzeným sklem. Dveře vyplněné tvrzeným sklem jsou výhodou, protože sklo je pevné, nijak nedebatuje, nezvětšuje svůj objem a to znamená, že z rozehřáté sauny lze vždy pohodlně vyjít do studené předsíně. 

Plochou střechu s minimálním sklonem jsme pokryli EPDM folií a na pokrytí střechy příručního skladu použili PVC jezírkovou folií. Obvod střechy jsme završili obkladem střešního pláště tak, aby nebyla vidět střešní krytina. Pouze v jedné části jsme zachovali PVC fólii, která má přesah do okapu a dešťová voda tak snadno odtéká pryč. 

Součástí dodávky bylo i veliké kouřové termoizolační dvojsklo zasazené v dřevěném rámu, které dokreslovalo celý vzhled sauny. U nás na truhlárně jsme vyrobili i saunové lavice. 

Okolo celé sauny jsme položili malou dřevěnou terasu ze sibiřského modřínu a prostor mezi saunou a domkem zastřešili a uzavřeli plnými dveřmi s klasickým kováním, klikou a zámkem fab.

Povrchovou úpravu dřevostavby jsme provedli v odstínu lískový ořech
Součástí dřevěného obložení byly zároveň dřevěné saunové lavice
Sauna bude montována vedle dřevěného zahradního domku na nářadí
Na urovnané štěrkové lože byl položen podkladový rošt pod saunu
Rošt z tlakově impregnovaných hranolů vytvořil vzduchovou mezeru pod podlahou chatky
Pro tepelnou izolaci sauny jsme použili polystyren a izolační vatu
A protože se jednalo o saunu, bylo nutné zateplit i podlahu a strop dřevostavby
Na zastřešení pultové střechy v mírném sklonu jsme použili EPDM folii
Venkovní podlaha byla vyrobena z prken sibiřského modřínu, vnitřní podlahu si zákazník položil svépomocí
I prostor mezi domkem a saunou byl zastřešen a tím vznikl malý příruční sklad