5 rad pro správný výběr psí boudy

Bouda pro psa je nejdůležitější doplněk pro každého, kdo doma chová věrného parťáka. Její výběr ale nemusí být na první pohled úplně jasný. Je potřeba dbát nejen na dobrý vzhled a velikost, důležitá je také snadnost čištění, pohodlí pro psa uvnitř boudy i síla izolační vrstvy.

  1. Vyberte správnou velikost. Bouda pro psa musí být tak akorát veliká, aby se v ní psi mohli pohodlně uložit, bez problému protáhnout po náročné noci i svižně otočit. Při zvolení malé boudy se v ní psi budou cítit stísněně, pokud zvolíte příliš velkou boudu, pes bude nesvůj, protože kolem něj bude příliš mnoho volného prostoru.
  2. Zvolte si sílu izolace podle umístění boudy. V případě, že budete mít boudu pro psa umístěnou v bytě, plně Vám bude vyhovovat psí bouda bez izolace. Možná by v tomto případě byla izolace v psí boudě na škodu, protože by v ní bylo příliš horko. Pokud budete boudu pro psa umisťovat ven, lepší je zvolit zateplenou psí boudu. Nejen, že v ní bude přes zimu příjemně, také psa bude chránit před silným sluncem přes léto. Izolace funguje na obě strany - i proti zimě, i proti velkému vedru.
  3. Materiál volte spíš přírodní. Psí boudy se vyrábí z různých materiálů, z nich některé jsou více vhodné, některé méně. Nejvhodnější materiál pro psí boudy je přírodní dřevo. I dřevěné psí boudy jsou ale k dostání v několika různých variantách. Na výběr jsou psí boudy z OSB desek i psí boudy ze silných palubek, liší se hlavně svým vzhledem. Méně vhodné, hlavně na umístění ven, jsou plastové boudy, nebo spíš plastové domečky pro psy.
  4. Typ střechy. Styl střechy, použitá střešní krytina i její odnímatelnost jsou další velice důležité vlastnosti při výběru psí boudy. Střecha může být buď klasická sedlová střecha, nebo trochu praktičtější plochá střecha. Psi si na střechu často rádi vylezou, proto od nás má rovná střecha plusové body. Střešní krytina není pro funkčnost psí boudy zásadní, důležitá je hlavně z hlediska vnějšího vzhledu. Na výběr je buď klasický asfaltový šindel nebo plech. Šindel je na výběr z více barev, plech je zase více blýskavý - volba je jen na vás.
  5. Snadnost čištění boudy. Ulehčete si práci s čištěním boudy už při jejím výběru. Zásadní pro jednoduché čištění je odnímatelná střecha. Jejím sundáním ze psí boudy si umožníte snadný přístup k nepořádku v útrobách boudy. Pak už jen snadno vezmete koště, popřípadě třeba lux a vnitřek psí boudy jednoduše vyčistíte. Vhodná je také vyjímatelná přepážka mezi předsíňkou a ložnicí. Jejím vyndáním z boudy si zmenšíte počet rohů a úklid bude snazší. Vhodná, nejen pro údržbu, je v psí boudě předsíňka. V ní se zachytí velké množství nejhrubších nečistot, čištění pak bude ještě jednodušší. Navíc předsíňka pomáhá v udržení správné teploty v útrobách boudy pro psa.

Pokud se budete řídit našemi radami, rozhodně při výběru neuděláte chybu. Ať už ale vyberete jakoukoli boudu, nejdůležitější je, aby se tam líbilo Vašemu pejskovi. Podstatné je nenutit ho do boudy násilím lézt a boudu umístit tak, aby měl dobrý výhled do zahrady. Za těchto podmínek bude pejsek naprosto spokojený a bouda se stane jeho nejoblíbenějším místem na zahradě.

  • Správná volba boudy pro psa
  • Bouda pro psa v různých povrchových úpravách
  • Dřevěná bouda pro psa
  • Psí bouda s ochranným oplechováním
  • Psí bouda s odnímatelnou střechou

Aktuality

Archiv aktualit