Čím zateplit chatu pro celoroční obývání?

Dobrý den, chtěl bych si zateplit zahradní chatu pro celoroční užívání a chci se zeptat jak vhodná je pro tento účel minerální vata. Přeji hezký den a děkuji za odpověď.
Vráťa M.

Naše odpověď:

Dobrý den, děkujeme za Vaši otázku. Pokud se Vám jedná o zateplení do montované celoroční chaty, tak se zateplením podlahy a stropu není problém. Pro zateplení podlahy Vám doporučujeme použít polystyrén nebo polyuretanovou pěnu, protože nesáknou vlhkost, tudíž chata, respektive podlaha a dřevo chaty zůstane suché. Zateplení podlahy se vkládá do roštu pod podlahová prkna nebo OSB desky. V případě, že chcete použít minerální vatu, pro zateplení podlahy, jeví se tato varianta jako zcela nevhodná a to z důvodu nasákavosti vody. V případě podlahy je rozhodně lepší volbou polystyrén.

Pro zateplení stropu nebo střechy nám minerální vata nevadí a za dodržení technologického postupu, to znamená při použití difúzních fólií, je určitě minerální vata dobrá volba. A co je difúzní folie? Je to v podstatě membrána, která umožňuje odvádět vlhkost vytvářenou uvnitř (například vodní páru ze sprchování nebo vaření) ven, čímž se snižuje riziko kondenzace vlhkosti uvnitř izolace.

Pokud máte chatu, která má sílu stěny minimálně 40 mm a chcete ji využívat na víkendové pobyty, již při této síle stěny zateplení není potřeba. Dřevěné stěny vlivem horka a vlhka pracují, to znamená, že se rozpínají a smršťují a to až o 10 cm. To ale polystyrén neumí, tady bychom doporučili pro zateplení stěn použít minerální vatu. Zateplením stěn znatelně snížíte tepelné ztráty a udržíte v chatě stabilní teplotu.

Velmi také záleží na tom, zda chata má zasklení oken a dveří tepelně izolačním sklem. U jednoduchého zasklení, zateplení chaty částečně ztrácí význam. 

Zateplením zlepšíte celkový komfort uvnitř chaty a to nejen přes zimu, ale i v létě, protože zateplení v zimě do chaty nevpustí chlad a v létě horko. Nezapomínejte také na vhodnou ventilaci. Kvalitním větráním pomůžete odvádět vlhkost a zajišťujete zdravé a příjemné prostředí. Samozřejmě, že zateplení chaty není srovnatelné se zateplením obytného domu.

Zateplení střechy z vnější strany chaty
Na zateplení střechy používáme minerální vatu
Síla stěny chaty je při zateplování také velice důležitá
Zateplení štítu pomocí minerální vaty
Zateplení podlahy u montované chaty
Na zateplenou podlahu se začne s montáží obvodových stěn chaty
Polystyrén se vkládá do roštu z impregnovaných smrkových hranolů
Pro zateplení podlahy chaty používáme polystyren o síle 11 mm
Zateplení podlahy polystyrénem zakryjeme podlahovými palubkami nebo OSB deskami polo
Izolační dvojsklo má výborné vlastnosti při zateplení
U chaty která by neměla izolační dvojsklo ztrácí zateplení význam

Kategorie produktů