Co nepatří do kompostéru?

Dobrý den, poraďte mi prosím co všechno mohu ukládat do plastového kompostéru, abych ho neponičil, ale hlavně abych z něho dostal kvalitní kompost. Děkuji za odpověď.
Béďa V.

Naše odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Je úplně jedno jestli máte kompostér plastový nebo dřevěný. Odpad který do něho patří, jím určitě kompostér neponičíte, naopak z něho kvalitní humózní půdu dostanete.

dřevěný kompostér

Správným složením kompostu můžete dosáhnout efektivního a bezpečného procesu kompostování. A co tedy do kompostéru patří?
V první řadě do kompostéru patří tráva ať už čerstvě posekaná nebo suché seno, spadané listí z ovocných stromů nebo drobné větvičky. Dále tam můžete ukládat karton, papírové sáčky nebo obyčejné noviny a zbytky z kuchyně - slupky z ovoce a brambor, vaječné skořápky, kávová sedliny, čajové sáčky nebo zbytky jídla.

Věcí, které do kompostéru vůbec nepatří je podstatně delší seznam :-)) Mohou totiž zpomalit proces rozkladu nebo negativně ovlivnit kvalitu kompostu.

A co tedy do kompostéru nikdy nedávejte:

  •  masné a mléčné výrobky - jejich rozkladem vzniká nepříjemný zápach a navíc mohou přitahovat různé hlodavce
  •  tuky a mastné potraviny - způsobují problém z odvětráváním a také mohou nepříjemně zapáchat
  •  výkaly domácích zvířat mohou obsahovat toxiny, tak též popel z cigaret
  •  ovocné pecky a kosti - jejich rozklad může trvat velice dlouho
  •  plasty, kov, sklo - materiál který se nikdy nerozloží

kvalitně založený kompost

Při ukládání odpadu do kompostéru je důležité mít na paměti, že správná rovnováha mezi uhlíkem a dusíkem (hnědým a zeleným materiálem) a pravidelné promíchávání kompostu mohou pomoci optimalizovat proces tlení a vytvářet kvalitní kompost.

kompostér z impregnovaných prken

14695-dreveny-komposter-dk07

Kategorie produktů