Jak připravit podklad pod zahradní altán?

Dobrý den, poraďte mi prosím jak mám připravit podklad pod zahradní altán, který nám budete dodávat? Terén je mírně svažitý. Děkuji za odpověď.
Tomáš R.

Naše odpověď:

Dobrý den, děkujeme za vaši otázku. Terén pod kteroukoliv zahradní stavbu větších rozměrů musí být vždy pevný a rovný hned z několika důvodů. Pevným podkladem se minimalizuje riziko, že se konstrukce nakloní nebo dokonce zhroutí. Dobře připravený terén pomáhá chránit altán i před škodami způsobenými silným větrem. Na rovném a pevném terénu je i mnohem jednodušší montáž dřevostavby. 

zahradní altán

A možností jak připravit podklad pod zahradní altán a tím vyrovnat nerovnosti terénu je hned několik:

  •  betonová deska
  •  zemní vruty
  •  betonové patky
  •  štěrkové lože
  •  nastavitelné plastové terče
  •  betonové dlaždice, nebo trámy

Mezi nejpevnější a stálé řešení jistě patří betonová základová deska. Její vyměření a příprava, ale patří mezi ty nejsložitější. K vyměření desky potřebujete dopředu znát půdorys stavby, abyste správně vytyčili rohy a místa pro zabetonování zemních patek. Pak bude nutné vykopat základ pod desku a to ideálně do nezámrzné hloubky 80cm. Základ zašalovat prkny a přesně vytvořit obvod desky. Do míst, kde mají být zabetonované ocelové patky se patky musí osadit. Pak již jen zbývá prostor vybetonovat, počkat alespoň jeden týden, než deska vytvrdne a může se začít s montáží. 

betonový podklad altánu

Instalace zahradního altánu na zemní vruty patří mezi jednoduché a moderní způsoby. Zemní vruty se používají i při stavbě dřevěné pergoly, dětského hřiště, ale i dalších jednodušších staveb. Vruty stačí do terénu zavrtat a to buď ručně nebo za pomoci elektrického nářadí s převodovkou. Na vruty se připevní dřevěný rošt z impregnovaných hranolů na které se poté dá instalovat dřevěná podlaha. Stavba je pak snadná a poměrně málo nákladná.

podklad pod altán

Montáž altánu na štěrkové lože - i zde platí, že se jedná o poměrně nenáročnou základovou plochu, kterou zvládne vybudovat každý. Standardně se buduje tam, kde se počítá s tím, že vrchní stavba - chata, altán bude mít podlahu. Jinak by bylo poměrně nepříjemné po štěrku chodit. Nicméně jako vyrovnávací vrstva pod stavbu je ideální. Při budování doporučujeme odstranit vrchní vrstvu zeminy cca 15-20cm a tu zasypat štěrkem. Okolní vyhloubené plochy bude sloužit jako obrubník a štěrk se nebude dále rozsýpat.

štěrkové lože

Na vyrovnání podkladu lze použít i nastavitelné plastové terče - ty využíváme tam, kde má pevná betonová plocha určitý sklon např. na terasách a je nutné sklon další podlahy změnit tak , aby se zajistil např. odtok dešťové vody. Terče se umístí na plochu podle dané rozteče - zde bude záležet, co bude potom na nich dál, jaké bude jejich zatížení. U nás nejčastěji na ně pokládáme impregnované latě a vytváříme dvojitý základový rošt. Jednotlivé terče pak můžeme vyšroubovat a vyrovnat tak plochu do roviny.

plastové terče

Asi úplně nejjednodušší způsob jak vyrovnat terén pod dřevostavbu jsou - betonové dlaždice. Dlaždice můžeme vrstvit na sebe a vyrovnávat tak nerovnosti. Nezapomeňte však prosím na správné rozteče mezi nimi. Pokud byste dlaždic umístili málo, podlaha se bude prohýbat. Vždy je třeba vyrovnat rohy stavby a pak postupovat k nejnižšímu bodu. Rozteče počítejte cca mezi 40-50cm. Stejný způsob pokládky pak patří i dřevěným trámům. U nich dbejte na to, aby byly vždy ošetřené proti plísni, prodloužíte tak jejich životnost.

zahradní altán na dlažbě

Zahradní altán postavený na betonových patkách
Základ pod zahradní altán z betonových dlaždic
Podlahu zahradního altánu tvoří dlažba
Štěrkové lože a impregnovaná lat pod dřevěnou podlahou altánu
Podklad pod zahradním altánem udělaný ze ztraceného bednění

Kategorie produktů