Jak udělat dřevěný balkon se zábradlím svépomocí?

Dobrý den, právě jsme dokončili stavbu nového rodinného domku a chybí nám ještě dodělat balkonové zábradlí. Nyní máme ze zdi vytažené pouze 4 trámy. Šíře balkonu by měla být 4m a hloubka 2m. Poradíte nám, jak máme postupovat při instalaci jak podlahy, tak zábradlí? Montáž musíme zvládnout sami. Díky za odpověď Jindra.
Jindra Z.

Naše odpověď:

Dobrý den, Jindro a děkujeme za Váš dotaz. Pokud jste se rozhodl, že si balkon a zábradlí budete dělat sám, tak postup je následující. Na trámy vytažené ze zdi musíte přišroubovat nosný rošt - fošny, které ponesou podlahu balkonu. Podle naší zkušenosti by to měly být trámy o průřezu 100/160mm, celkem 4ks za sebou. Tím budete mít rozteč mezi podpěrnými trámy už jen necelých 50cm.

samonosný balkon

Na tyto trámy položíte a přišroubujete podlahová prkna, tloušťka by měla být minimálně 25mm. Doporučovali bychom Vám použít nějaký standart a to buď z kompozitu, nebo tvrdé dřeviny. Z pohledu trvanlivosti podlahy je ideální volba – bankirai, massaranduba, nebo třeba Ipe.

podlaha balkonu

Také ale můžete použít klasické smrkové fošny. Jen je nezapomeňte dopředu naimpregnovat proti plísni vhodným napouštědlem. My používáme klasický bochemit. Další variantou by také mohlo být tyto fošny nechat naimpregnovat tlakově. Je to nejlepší možný způsob impregnace. Výsledný impregnační odstín je pak v barvě zelenkavé, jak je patrné z přiloženého obrázku nebo v barvě hnědé. 

tlakově impregnované dřevo

Nyní Vám chybí už jen zábradlí na balkon.  

A z čeho je takové balkonové zábradlí složeno :

  • balkonové prkno
  • balkonový sloupek
  • balkonová podpěra
  • blenda - ozdobné prkno
  • balkonové madlo
  • pomocná lať

Při montáži samotného zábradlí bychom Vám doporučovali postupovat takto. Na nosné trámy nebo třeba i přes již namontovaná prkna přišroubovat ocelovou balkonovou konstrukci – 4 trámy, 4 balkonové konstrukce do čelní části balkonu a dvě konstrukce ke zdi domu. Pokud je vzdálenost mezi jednotlivými trámy příliš velká, doporučujeme přišroubovat mezi ně další kovovou konstrukci a tím celé zábradlí bude stabilnější a pevnější.  

kovová konstrukce

Teď máte na výběr buď postavit zábradlí se schovanými konstrukcemi, nebo nosnými konstrukcemi přiznanými. Se schovanou konstrukcí je to lepší a tak na ní nasaďte masivní dřevěnou podpěru.

balkonový sloupek

K této podpěře pak připevníte nosné latě, na které namontujete balkonová prkna – výběr máme široký, od klasických jednoduchých, rovných prken, přes frézovaná prkna se zdobným obloukem, až po masivní tří, nebo čtyřstranně frézované bavorské sloupky, které dobře všichni známe od našich rakouských sousedů.  

Mrkněte na naše stránky, myslím, že si vyberete vhodný typ, který se bude hodit k vašemu domu. 

jednoduché zábradlí

balkonové zábradlí

Na vrchní část balkonu pak dejte dřevěné madlo, které celé zábradlí ještě zpevní a takzvaně ukončí. 

dřevěné madlo

Pokud jste milovníci muškátů, můžete na zábradlí nainstalovat truhlík. , do kterého pak umístíte plastové květináče s rostlinami. Truhlík tvoří čelní ozdobné prkno, které také může být úplně jednoduché v podstatě bez vzoru – to se hodí právě k těm jednodušším zábradlím a nebo můžete použít pěkně vyfrézované, dvojité ozdobné prkno, které bude dobře vypadat se zdobnějším zábradlím.

Do truhlíku pak umístíte plastové květináče s rostlinami. Vzhled se výrazně zvedne, balkon bude pěkně zdobný. Nezapomeňte před instalací dřeva na balkon vše dobře ošetřit – natřít kvalitní lazurou, která prodlouží Vašemu balkonu i zábradlí životnost. Máme dobrou zkušenost s lazurovacími barvami Xyladecor, nebo Tikkurila. 

balkonové zábradlí

V případě nějakých nejasností nebo dalších dotazů se neváhejte na nás obrátit.

balkonove-truhliky-ozbobny-balkon-vladeko
kotveni-zabradli
p8280007
balkonove-zabradli-balkonova-prkna
samonosny-balkon

Kategorie produktů