Jaké popínavé rostliny do pergoly?

Mám od vás pergolu s mřížovou výplní. Doporučíte mi nějaké popínavé květiny? Děkuji moc.
Eva Kostková

Naše odpověď:

Popínavé rostliny pro pergoly

Popínavé rostliny jsou jedny z nejdekorativněších okrasných rostlin vůbec, ale naše klimatické podmínky omezují možnosti použití všech druhů. Pergoly a popínavé rostliny vždy patřili k sobě, základní posláním konstrukce každé správné pergoly je poskytnout oporu popínavé dřevině. Podle druhu popínavé dřeviny volíme i správnou oporu pro ni, některé popínavky potřebují oporu formou dřevěné mříže - treláže - umístěné mezi stojky pergoly, některé z nich se dokáží pnout třeba jen po sloupu pergoly, jiným stačí stará zeď domu, garáže, nebo sousedova nevzhledeného plotu.  Popínavou rostlinu tedy volíme hlavně podle stanoviště, a dále pak podle místa, na kterém chceme vytvořit zelenou kvetoucí stěnu.  O správném výběru popínavé rostliny je vhodné se poradit s odborníky - zahradníky. Informace, které vám pomohou při výběru správné popínavé rostliny, je možno najít i na internetu - doporučujeme stránky Popínavé rostliny.cz


Pro pergoly je možné použití buď čistě dekorativní popínavé rostliny - Plamének - Clematis, Trubač - Campsis, Zimolez - Lonicera, Hortenzie - Hydrangea integrifolia, Jasmín - Jasminum nudiflorum, Jasminum beesianum, nebo popínavé dřeviny, které mají i užitkové vlastnosti jako je stínění, krytí, zpevnění, ale je to i zdroj vitamínů (Kiwi - actinidia, Zimolez kamčatský - Lonicera kamtschatica). Vždy vyíráme podle stanoviště, kam budeme popínavou rostlinu vysazovat, abychom vyšli vstříc jejím nárokům na světlo, skladbu půdy, přímé slunce či stín.
Oblíbeným druhem popínavé dřeviny je i vinná réva, a pokud zvolíme správnou odrůdu, můžeme se u naší  pergoly dočkat úrody modrých chutných hroznů.

Využití popínavých rostlin a dřevin  je tedy mnohostranné a používají se v zahradách, parcích, ale i na balkónech k oživení ploch, k popnutí různých staveb jako jsou např. altánky, pergoly, , ozdobné mříže nebo besídky.  U pergoly pak volíme mezi holou sloupovou konstrukcí, nebo výplněmi - dřevěnými mřížemi - trelážemi, které jsou pro popínavé rostliny přímo určeny. Také je možno nechat popnout staré stromy, ploty nebo vytvořit vodopády olistění a květů přes vyšší zdivo.


Popínavé rostliny jsou samopnoucí, pomocí přísavkových terčíků (Přísavník - Partenocissus tricuspidata). Jiné potřebují oporu ve formě treláže, laťkování, pozinkované pletivo, atd.. Tyto se poté popínají pomocí úponků (Vinná réva - Vitis) nebo se , ovíjí (Psí víno - Partenocissus Quinquifolia, Vistárie - Wisteria floribunda, Wisteria sinensis). Dále máme možnost zvolit mezi stálezelenými (Břečťan - Hegera Helix, Hydrangea serratifolia) a opadavými druhy.

Pro pergoly doporučujeme tyto popínavé dřeviny :

 • Růže (Rosa)  - pnoucí  "Sympatie"-sametově červená
  "New Dawn" - něžně růžová
  "Iceberg" - bílá
  "Pink Cloud" - lososově růžová
  "Mermaid" - sírově žlutá
 • Plaménky (Klematis)  "Ernest Markham" - zářivě červený
  "Lasurstern" - levandulově modrý 
  "Comtesse de Bouchaje" - slezově růžový 
  "President" - tmavě fialový 
  "Marie Boisselot" - bílý
  "Nelly Moser" - bílý s růžovou hvězdou
  vhodný na jižní a slunná místa
  vhodný pro ozdobné mříže i pergoly
 • Trubač (Campsis)  radicans - oranžový
  "Flamengo" - červený
  velmi silná popínavá dřevina
  dokáže se pnout po sloupech pergoly sama
  ozdobné mříže obyvkle poškodí
 • Hortenzie (Hydrangea)  integrifolia - bílá
 • Jasmín (Jasminum)  nudiflorum - žlutý
  Bessianum - růžový
 • Zimolez (Lonicera)  "Belgica" - žlutá/růžová
  "Serotina" - fialově červená
  "Goldflame" - oranžově růžová
 • Vistárie (Wisteria)  sinensis - modrá
  "Alba" - bílá
 • Hortenzie (Hydrangea) serratifolia - bílá
 • Břečťan (Hedera)  helix - zelený list
  "Goldheart" - žlutě panašovaný list
 • Kiwi (Actinidia)  arguta - bílá, malý plod
  chinensis - krémová, velký plod, dvoudomá rostlina
  kolomikta - nažloutlá
 • Zimolez "Kamčatská borůvka" (Lonicera kamtschatica) bíle/žlutý,drobný květ, sudovitý plod modré barvy.

 

Za poskytnutí obrázků i informací děkujeme Pavlu Sloukovi z Okrasného zahradnictví Hortus spes z Boskovic. Celou jejich nabídku popínavých rostlin i dalších okrasných keřů nalezenete na www.kvetina.net

1. Clematis  2. Lonicera Mandarin  3. Pasiflora

Popínavé rostliny pro pergoly - Clematis
Popínavé rostliny pro pergoly - Lonicera mandarin
Popínavé rostliny pro pergoly - Pasiflora