Kde najdu vhodné místo pro umístění kompostéru?

Dobrý den, poradíte mi, kam bych měla umístit kompostér? Kde v zahradě je pro něj nejvhodnější místo. Zahrada je velká a protože prochází rekonstrukcí, je zcela vykácená. Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Gita.
Gita H.

Naše odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Kam v zahradě umísti kompostér? Poradíme :-)) Výběr vhodného místa pro umístění kompostéru v zahradě je důležitý hned z několika důvodů. Napíši Vám několik zásad, které by měly být dodrženy a na Vás bude, která zásada bude ta klíčová.

umístění kompostéru

Umístění kompostéru by mělo být dostatečně daleko od obydlí, aby se minimalizovala možnost nežádoucích pachů. Velmi záleží na odpadu, který do kompostéru budete dávat. I když dobře založený a vhodně vrstvený kompost by zapáchat neměl.

kompostér v zahradě

Slunce, voda, vzduch
Dřevěný kompostér by měl být na místě, kde je během dne střídá slunce a stín. Slunce pomáhá urychlit proces kompostování, zatímco stín pomůže udržet vlhkost. Pravidelné zvlhčování kompostu je důležité pro udržení optimálních podmínek pro mikroorganismy zodpovědné za rozklad organického materiálu. Proto je vhodné v horkých letních měsících občas do kompostéru nalít vodu. Dostatek vzduchu je zase důležitý pro bakterie zapojené do rozkladu organického materiálu.

kompostér z kulatiny

Zajistěte dostatek prostoru kolem kompostéru pro pohodlný přístup a následnou manipulaci s organickým materiálem. Snažte se umístit kompostér na místo chráněné před extrémními povětrnostními podmínkami, jako jsou přívalové deště nebo přímé sluneční paprsky, které by mohly negativně ovlivnit a zpomalit hnilobný proces. 

Pamatujte, že každá zahrada je jedinečná, a proto je vhodné přizpůsobit umístění kompostéru podle konkrétních podmínek na Vaší zahradě.

komposter-0113

Kategorie produktů