Lze vyrobit kompostér z nehoblovaných prken?

Dobrý den, poradíte mi jak vyrobit kompostér o rozměru 150x150cm a výšce 1metr. Výchozí materiál pro výrobu budou nehoblovaná prkna o rozměru 25x160mm a na rohy kompostéru bych použil sloupky o rozměru 7x7cm. Jsem kutil začátečník a nevím jaké k tomu budu potřebovat nářadí. Děkuji za odpověď.
Roman L.

Naše odpověď:

Dobrý den, děkujeme za váš dotaz a samozřejmě, že vám rádi poradíme. S výrobou kompostérů máme bohaté zkušenosti, vyrábíme kompostéry nejběžněji ze smrkových hranolů, prken, ale i kulatiny.

dřevěný kompostér

Nejdůležitější je, aby bylo dřevo impregnované a nějakou dobu vám kompostér vydržel. Uvnitř kompostéru bude totiž probíhat hnilobný proces, který by mohl napadnout i neošetřené dřevo. A to by byla škoda, nemyslíte?

Při výrobě kompostéru budete potřebovat:

  • Svinovací metr
  • Aku šroubovák s potřebným nástavcem
  • Ruční pila "mafl"
  • Případně bruska nebo smirkový papír pro úpravu hran

Nyní se můžete pustit do výroby kompostéru. Pomocí svinovacího metru označte správné rozměry na prknech i sloupcích. S použitím ruční pily "mafl" zkrátíte nehoblovaná prkna na délku jednoho a půl  metru a délku rohových sloupků na délku (výška kompostéru) jednoho metru. Ještě před montáží je vhodné dřevo napustit ekologickou impregnací.

montáž kompostéru
Ze sloupků o rozměru 7x7 cm vytvoříte rohy kompostéru. Pro stavbu stěny kompostéru pospojujte nehoblovaná prkna s rohovými sloupky pomocí aku šroubováku a pozinkovaných vrutů. Na každý spoj použijte dva vruty, aby bylo spojení dostatečně pevné.

kompostér
Aby kompostér dobře fungoval je potřeba mezi jednotlivými prkny zachovat mezeru pro dostatečné větrání nebo odtok přebytečné dešťové vody.
Nezbývá než zkontrolovat, zda jsou všechny části kompostéru pevně spojeny a zda je konstrukce stabilní. Pokud je to nutné, můžete použít brusku nebo smirkový papír k obroušení hrubých hran.

kompostér z impregnovaných hranolů

Naše kompostéry z prken a půlené kulatiny drží pohromadě díky vyříznutým zámkům, pouze kompostéry ze smrkových hranolů jsou v rozích spojeny závitovou tyčí a shora stažené maticí.

21418-komposter-prkenny-1

Kategorie produktů