Můžu do dřevěného kompostéru vložit nopovou folii?

Dobrý den, s kompostováním nemám žádné zkušenosti. Pořídil jsem si dřevěný kompostér, ale mám strach, aby mi během roku neshnil. Mohu vnitřek kompostéru vyložit nopovou folii, tak jako je to u dřevěných truhlíků? Děkuji za odpověď.
Vlasta T.

Naše odpověď:

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Musím Vás zklamat, ale do dřevěného kompostéru nopová folie rozhodně nepatří. To, že by Vám dřevěný kompostér vydržel déle je mýlka. Kompostéry, které vyrábí naše firma jsou ze dřeva tlakově impregnovaného a tato impregnace chrání dřevo před hnilobou a plísněmi. 

vyvýšený záhon s mopovou folií

Nopová fólie odděluje zeminu ve vyvýšeném záhonu od jeho dřevěné konstrukce a zamezuje tak tvorbě hniloby dřeva, ale zároveň zamezuje proudění vzduch uvnitř, což je u kompostování v kompostéru jeden ze zásadních procesů tvorby kvalitního kompostu.

dřevěný kompostér

Při porovnání vzhledu vyvýšeného záhonu, který má obvodové stěny plné a používáme ho na pěstování bylinek nebo zeleniny naopak kompostér má mezi jednotlivými patry mezery, aby docházelo k provzdušnění ukládaného organického materiálu a tím tvorbě kvalitního kompostu. Mezery v kompostéru také zajistí odtok přebytečné dešťové vody. Tím, že by zde byla vložena folie a voda by neodtekla, docházelo by k hnití nikoliv tlení uloženého odpadu. A to není dobře.

V případě potřeby pravidelně kontrolujte vlhkost kompostu. Přidávejte vodu, pokud je kompost příliš suchý, nebo přidávejte suchý hnědý materiál, pokud je kompost příliš mokrý. Správná vlhkost, ale hlavně dostatek kyslíku podporuje činnost mikroorganismů a urychluje rozklad bioodpadu. Vhodné je také čas od času kompostovaný materiál prohodit (provzdušnit) a jednotlivé vrstvy promíchat. 

kompostér ze smrkových nehoblovaných prken

Dalším důvodem proč nedávat folii do kompostéru je, že by mohla být vyrobena z plastu, jehož složení může negativně ovlivnit konečnou kvalitu kompostu.

14971-dreveny-komposter-dk14

Kategorie produktů