Proč nemá kompostér dno?

Dobrý den, zajímalo by mne, proč se vyrábějí kompostéry bez dna. Má to nějaký vliv na kvalitu kompostu nebo proč tomu tak je? Děkuji za odpověď.
Květa R.

Naše odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz. Proč nemají dřevěné kompostéry dno má hned několik důvodů a kvalita kompostu je také jedním z nich. Pokud je kompostér bez dna, má kompost přímý kontakt s půdou. A právě z půdy se do kompostu dostávají mikroorganismy, které rozkládají bioodpad a pomáhají přeměňovat organické zbytky z rostlin a keřů na kvalitní přírodní hnojivo.

kompostér bez dna

Další důvod proč nemít u kompostéru dno je přirozená drenáž. Odtok přebytečné vody z kompostu do půdy pomáhá udržet optimální vlhkost uvnitř kompostu a tím je zajištěn správný rozklad kompostované hmoty.

Díky chybějícími dnu se dovnitř kompostu mohou z půdy dostat i žížaly, které jsou aktivními rozkladači organického materiálu. Pomáhají urychlit rozklad a přeměnu organické hmoty na humus, což je živná půda pro rostliny. Při jejich pohybu uvnitř vytvářejí kanálky, kterými se do kompostu dostává vzduch (kyslík), který je k rozkladu odpadu též nezbytný. Žížaly také v kompostu hledají potravu, a tím promíchávají uložený materiál. To zajišťuje rovnoměrný rozklad a lepší strukturu hotového kompostu. Žížaly konzumují larvy hmyzu a další škodlivé organismy, které jsou v kompostu nežádoucí. 

dřevěný kompostér

Samozřejmě se Vám do kompostéru mohou dostat myši nebo jiní hlodavci. Tehdy je dobré na dno kompostéru položit síť nebo jemné pletivo s velikostí oka 13 x 13 mm a tím nežádoucím živočichům zamezit, aby se do kompostéru dostali. 

Dřevěný kompostér bez dna jednoduše postavte na trávu nebo na holou půdu, do spodní části uložte drobnější větve suché i čerstvé a pak můžete odkládat posekanou trávu a další bioodpad z domácnosti nebo zahrady.

Větve zajistí provzdušnění a lepší odtok dešťové vody. Provzdušnění je pro tvorbu kompostu důležité - proto je dobře, že i stěny kompostéru mají mezery mezi jednotlivými patry.
Bioodpad by měl být různorodý, proto čas od času přidejte i pevnější složky jako větvičky, slámu, kůru, papírové kartony a podobně. Pro lepší tvorbu kompostu doporučujeme 1x ročně kompost provzdušnit - přeházet, obrátit.

kvalitní kompost z dřevěného kompostéru

Za cca 3 měsíce se kompost dá použít jako hnojivo.

komposter-z-kulatiny2

Kategorie produktů