Dokončení dřevěné pergoly a její zastřešení polykarbonátem

Dokončení dřevěné pergoly a její zastřešení polykarbonátem

Oslovil nás zákazník, pan Jan, s poptávkou na zastřešení terasy. Stávající stav terasy byl takový, že byly namontovány střešní krokve v mírném spádu s roztečí 75 cm, připravený odtokový kanálek a oplechovány obvodové stěny. Pergola má ohraničení zděnými stěnami ze všech stran s přesahem nad úroveň budoucí střechy.

Nabídli jsme zákazníkovi zastřešení prostoru polykarbonátem o síle 6 mm. Na výběr byl plný nebo komůrkový polykarbonát. Krokve bude třeba doplnit ještě o příčné podpěry z lepeného hranolu, aby se polykarbonátové desky neprohýbaly - vzdálenost krokví je na horní hranici. Zákazník s nabídkou souhlasil, zajeli jsme proto na kontrolní zaměření na místo a celou akci jsme mohli spustit.

Na dokončení dřevěné pergoly je třeba:

  • plný polykarbonát o síle 6 mm v odstínu bronz
  • oblá krycí lišta
  • Fasto šrouby s podložkou a krytem
  • pryžové těsnění
  • těsnící plech
  • hranol z lepeného dřeva 135 x 42 mm
  • dřevěná překližka

Po uhrazení zálohy jsme objednali polykarbonátové desky naformátované na míru a všechen příslušný spojovací materiál. Zákazník zajistil postavení lešení pod budoucí zastřešení, což nám velmi pomohlo při montáži.

Montáž pergoly nám bohužel zkomplikovalo počasí - v první fázi se podařilo namontovat příčné hranoly, podkladové lišty a gumové těsnění pod polykarbonát a kolegové z montážního týmu začali s montáží polykarbonátových desek. Bohužel začalo sněžit a s montáží jsme nemohli pokračovat. Po několika dnech se počasí umoudřilo a my mohli zakázku dokončit. Domontovali jsme zbývající polykarbonátové desky. Polykarbonát je ke krokvím přichycen přes oblé hliníkové lišty s povrchovou úpravou elox pomocí speciálních vrutů s krytkami. Lišty jsou doplněné gumovým těsněním - utěsní to spoje desek i otvory pro kotvící vruty.

Na utěsnění boků střechy jsme použili plechový "L" profil uchycený pod krajní střešní lištu a na stěnu opět pomocí oblé lišty s těsněním. Horní okraj střechy s ventilační mezerou je ukrytý pod oplechováním stěny, polykarbonát je zde ukončený hliníkovou lištou. Spodní okraj polykarbonátu přesahuje až do připraveného plechového kanálku odtoku.

Původní namontování střešních krokví v mírném spádu s roztečí 75cm
Dřevěné krokve jsme doplnili o příčné podpěry  o rozměru 135 x 42 mm
Rozdělením plochy příčnými podpěrami se zpevní, ale hlavně  zvýší nosnost pod polykarbonátem
Na původní dřevěné krokve jsme položili pásy z překližky
Na krokve jsme pod polykarbonát položili ještě gumové těsnění
Zastřešení pergoly polykarbonátem nám zkomplikovalo počasí
Polykarbonát jsme ke krokvím připevnili pomocí oblých lišt  s Fasto šrouby