Pan Matouš se na nás obrátil s požadavkem na zastřešení balkonu v prvním patře svého domu. Balkon je vsazen do mansardové střechy orientované na západ a dost do něho prší. I vzhledem k orientaci na západní stranu by chtěl balkon zastřešit. Na zastřešení nechce komůrkový polykarbonát, ale střešní krytinu a tou by v letních měsících zajistit i zastínění podkrovní místnosti.
Navrhli jsme pergolu vyrobit ze smrkových hranolů a okraj pultové střechy zakončit okapnicí a okapovým setem. Jako střešní krytinu zákazník zvolil obdélníkový šindel červené barvy.
Při konzultaci s naším technikem, kdy se dozvěděl, že pro zastřešení balkonu bude muset být stavěno lešení, nakonec zákazník sám dospěl k závěru, že by bylo vhodné provést zastřešení i balkonu spodního.
Připravené a na míru nakrácené hranoly a palubky pro obě opěrné pergoly jsme nejprve na lakovně ošetřili impregnačním nátěrem, po té lazurou v odstínu lískový ořech. Některé části zastřešení byly v truhlárně předmontovány a když se zákazník ozval, že má postavené lešení, mohli jsme se vypravit a provést montáž.
Nejprve bylo třeba připevnit na stěnu domu pro obě zastřešení pozednice. K tomu jsme použili závitové tyče a chemickou kotvu. Kotvení předních stojek jsme řešili zakázkově vyrobenou patkou, která nahradila vždy po jedné dlaždici v hraně balkonu. Patka byla ke stávajícímu podkladu důkladně přilepena a dotěsněna MS tmelem.
Na takto připravenou kostru jsme instalovali krokve, střešní palubkový záklop, podkladový pás pod šindel a střešní červený šindel. Na boční okraje střechy jsme použili štítové lemování a v přední části připevnili okapnici a instalovali okapové sety. Hnědý plastový okap z horního balkonu jsme svedli do žlabu pod balkonem, okap ze spodního balkonu byl svedený po boku zastřešení a po zdi domu.
Zadní část pultové střechy jsme utěsnili těsnícím plechem, aby dešťová voda nestékala po stěně domu na balkony.