Pergola ze smrkových KVH hranolů v šedém provedení

Pergola ze smrkových KVH hranolů v šedém provedení

Paní Šárka se na nás obrátila s žádostí o vyrobení velmi jednoduché pergoly. Pergola by měla zútulnit konec zahrady a pnoucí rostliny, které budou zasazeny v její blízkosti musí částečně zakrýt sousedovu nepěknou zeď. Pro naši firmu jednoduché zadání.

Návrh na rozměry pergoly :

  • výška: 215 cm
  • šířka: 440 cm
  • hloubka: 60 cm

Na výrobu pergoly z KVH hranolů je třeba:

  • tři stojky 7x7 cm
  • jedno příčné ráhno 7x7 cm
  • devět menších ráhen 4,5x7 cm
  • čtyři vzpěry

Smrkové dřevo, které se použilo při výrobě pergoly z KVH hranolů bylo impregnováno a dle požadavku zákazníka povrchově upraveno do požadovaného odstínu. Paní Šárka požadovala šedou lazuru. Kotvení této pergoly bylo doporučeno na zatloukací trn T70, žádné betonování. Návrh byl schválen a mohlo se tedy přistoupit k výrobě.

Výroba v truhlárně a montáž u zákaznice

V truhlárně byly nařezány hranoly ze smrkového dřeva na stojky, vzpěry a ráhna v požadovaném počtu a ve schválených rozměrech. Při výrobě jsme použili naši standardní pergolu Linda 2, kterou jsme mírně poupravili. Na lakovně byl proveden nátěr impregnací a dvakrát lazurou v šedé barvě dle požadavku zákaznice.
Následuje už jen montáž u zákaznice. Všechny tři stojky ze smrkového dřeva byly k podkladu kotveny na zatloukací trny, protože paní Šárka si nepřála na zahradě používat žádné betonování. Zatloukací trny používáme ve dvou velikostech – 7 x 7 /70 cm a 9 x9 /70 cm. K této jednoduché pergole jsme volili velikost trnu 7 x 7.

Způsob použití zatloukací patky – patka se osadí na určené místo a palicí se několika údery zatluče do země. Při zatloukání patky použijeme třeba dřevěný trn, který se vloží do pouzdra v horní části zatloukací patky. Tím se předejde k zdeformování pouzdra do kterého se vsadí dřevěná stojina pergoly. Pokud je na zahradě kamenitá půda a zatloukání patek není vhodné, lze pro založení pergoly použít buď zemní vrut, nebo do zeminy předvrtat otvor pro vložení zatloukací patky, která se následně obetonuje či obsype kamením.

Pohled na ještě neporostlou pergolu.
Grafický návrh s popisem jednotlivých částí pergoly.
Hranoly na ráhna dlouhá a ráhna krátká pro horní část pergoly.
Kontrola velikosti zvoleného hranolu pro výrobu pergoly.
Všechny tři stojky ze smrkového dřeva byly k podkladu ukotveny na zatloukací trny.
Zatloukací trny používáme ve dvou velikostech – 7 x 7 /70 cm a 9 x 9 /70 cm
Způsob použití zatloukací patky  na místě montáže - žádné betonování.
Pohled na pergolu - detail vzpěry na kraji pergoly.
Pergola byla instalována na místě a může začít plnit svoji funkci.