Veliká venkovní voliéra pro papoušky s prostorem na hnízdění

Veliká venkovní voliéra pro papoušky s prostorem  na hnízdění

Pan Jaromír je uznávaným chovatelem peruánských morčat a protože se také věnuje ptactvu oslovil nás s požadavkem na realizaci velké, venkovní voliéry pro papoušky, která by měla být obdélníkového tvaru se záletovým prostorem pro jejich hnízdění.

A tak jak dokážeme vyrábět voliéry s kurníky pro slepice, dokážeme podobné věci na přání zákazníka vyrobit i pro papoušky.  Pravda je, že nepravidelná betonová zeď o výšce dva metry a pozemek lehce šikmo se rýsující byly vstupními danými body. Vycházeli jsme z délky zadní stěny 7,5 m a přední stěny 7,10 m.

Technik Jan po zaměření prostoru provedl grafické zpracování návrhu na ptačí voliéru včetně rozměrů pro výrobu a po odsouhlasení zákazníkem předal vše do výroby.

Technické informace o dřevěné voliéře

  • konstrukce voliéry ze smrkových hranolů
  • povrchově neošetřené dřevo
  • komůrkový polykarbonát použitý na záletový prostor
  • na střešní záklop položena asfaltová lepenka
  • výplň voliéry - bodově svařované pletivo o velikosti oka 2 x 2 cm

Montáž ptačí voliéry jsme prováděli do podkladu na závrtné vruty. Kotvení stojek na pevné betonové desce původní garáže jsme řešili do podlahových patek. Na výplň kostry voliéry jsme použili bodově svařované pletivo, velikost oka 20x20 mm. Smrkový masiv, který tvořil jak konstrukci voliéry tak palubkový záklop záletové části nemá žádnou povrchovou úpravu, aby měli papoušci co nejpřirozenější prostředí. Podlahu voliéry tvoří částečně betonové dlaždice podsypané štěrkem, další část podlahy je vysypaná pískem, který je pro ptactvo také velmi důležitý.

U přilehlé garáže je realizován menší zálet, do něhož je vstup z venku mimo voliéru, dvířka 1,7 x 1m jsou také pro vstup do záletové části z voliéry. Do voliéry je ještě jeden boční vstup. Všechny dveře mají uzavírání na dveřní zástrč.

Pevná část střechy má palubkové podbití na ploše 6 x 3m finálně zaklopené pásem z asfaltové lepenky (červený pískový posyp). Volná část střechy d 4,6 x š 1m je jen z pletiva. Zbylý krytý prostor je z čirého komůrkového polykarbonátu.

Zákazník byl velmi spokojen a již se mu podařilo několik úspěšných odchovů.

Voliéra pro papoušky se skládá z venkovního prostoru vyplněného pletivem a vnitřní - záletová část určená pro hnízdění
Grafické zpracování voliéry naším technikem Janem i s rozměry pro výrobu
Na voliéru jsme použili bodově svařované pletivo o velikosti oka 2 x 2 cm
Kotvení konstrukce voliéry jsme prováděli na závrtové vruty
Tento prostor mezi voliérou a zahradním domkem vyplníme dřevěným záletovým přístřeškem pro hnízdění papoušků
Sesazení trámků voliéry vyrobených ze smrkového dřeva
Podlaha uvnitř voliéry bude částečně z dlaždic a částečně bude vysypána pískem
Na smrkový masiv voliéry a záletového prostoru nebyla použita žádná povrchová úprava, aby  papoušci měli co nejpřirozenější prostředí.
Atypický tvar střechy jsme museli upravit z důvodu vedle stojící garáže
Dveře do záletového prostoru mají uzavírání na dveřní zástrč
Dřevěné dveře do záletového prostoru  byly vyztuženy svlakem
Střecha záletového prostoru je vyplněna palubkovým záklopem.  Z venku je na záklop položena asfaltová lepenka s černým pískovým posypem
Záletový prostor je uzavřen komůrkovým polykarbonátem. Nízké vstupní dveře uzavíratelné na zástrč nad sebou mají otevíratelné vletové okénko uzavíratelné na kovový háček