Venkovní podlaha ze sibiřského modřínu a zastřešená pergola

Venkovní podlaha ze sibiřského modřínu a zastřešená pergola

Pan Roman u nás poptal zhotovení zahradní terasy a její částečné zastřešení u své novostavby. Na zahradě ještě nemá dokončené terénní úpravy, ale obrubníky na tvar terasy jsou již na místě včetně štěrkového podkladu.

S technikem na místě při zaměření domluvili podrobnosti ohledně vzhledu a způsobu kotvení pergoly, její povrchovou úpravu. Pergola bude zastřešena čirým komůrkovým polykarbonátem a doplněna o okapový set s výklopkou pro sběr dešťové vody. Na terasu  bude položena venkovní podlaha zákazníkem volena ze sibiřského modřínu. Venkovní podlahy lze vyrobit i ze dřeva borovice, exotického Bangkirae nebo kompozitu. Všechny tyto druhy jsou pro venkovní podlahy do našich klimatických podmínek ideální.

Technické parametry zastřešené pergoly:

  • velikost pergoly 5 x 3,5 metru
  • stojka zadní 12 x 12 x 260 cm
  • stojka přední 12 x 1 x 235 cm
  • nosné ráhno 12 x 12 x 505 cm
  • střešní ráhno 6 x 12 x 345 cm

Pergolu jsme vyrobili ze smrkových hranolů a povrchovou úpravu provedli barvou, kterou si dodal sám zákazník. K bílému domku chtěl bílou pergolu, ale tuto pergolu v žádném případě nechtěl kotvit do zdi domu. Měl obavu, aby při kotvení do zdi nedošlo k narušení zateplení. Pergolu jsme tedy vyrobili jako samostojnou a stojky kotvili do zabetonovaného dvojitého úchytu "H".

Na sestavenou pergolu položili čirý polykarbonát o síle 10 mm a připevnili jej ke střešním ráhnům přítlačnými terčíky s těsněním a krycími oblými Al lištami s pryžovým těsněním. Střešní desky byly po obvodu zakončeny ukončovacím hliníkovým U profilem proti pronikání vody do vnitřku komůrek.

K překrytí mezery mezi střechou a domem jsme použili krycí plech a na přední část pergoly instalovali plastový okapový set s výklopkou do sudu na sběr dešťové vody.

Po té jsme do prostoru vysypaného štěrkem a ohraničeného betonovými obrubníky začali s montáží dřevěné podlahy. A jak montáž dřevěné podlahy probíhala? Nejprve jsme z tlakově impregnovaných hranolů 9 x 9 cm a 4 x 7 cm sestavili podkladní rošt. Na připravený rošt položili prkna ze sibiřského modřínu a k roštu přišroubovali nerezovými vruty. Mezi jednotlivými prkny musela být zachována dilatační spára, protože dřevo během roku změnou teploty a vlhkosti pracuje a mohlo by se vyboulit.

Povrchovou úpravou v podobě nátěru bezbarvým Flügger Traeoline byla zakázka hotova a předána k užívání.

Dřevo pergoly bylo natřeno bílou barvou dodanou zákazníkem
Kotvení pergolových stojek na zabetonované dvojité H úchyty
Obvod polykarbonátové střechy  zakončen hliníkovým U profilem
Prostor pod pergolou ohraničen betonovým obrubníkem a vysypaným štěrkem
Mezera mezi zdí a střechou překryta nerezovým těsnícím plechem
Pod prkennou podlahu byl sestaven rošt z impregnovaných hranolů
Mezi jednotlivými prkny musí být zachována dilatační spára
Odvod dešťové vody ze střechy pergoly antracitovým, plastovým okapem
Detail okapové výklopky do sudu pro sběr dešťové vody