Zahradní pergola s podlahou z impregnované borovice

Zahradní pergola s podlahou z impregnované borovice

Zákaznice Vendula si z našich web stránek vybrala zahradní pergolu do které by navíc chtěla dřevěnou podlahu. Pergola by neměla být velká, protože ani pozemek na kterém bude stát, velký není.
Rozměry pergoly si zákaznice představuje tak 3 x 4 metry, ne víc a její dvě strany chce vyplnit dřevěnou zástěnou a tím zajistit více soukromí. Dřevěnou podlahu do pergoly by chtěla z borového dřeva.

Při zaměření zakázky s technikem projednali i kotvení pergoly. Protože paní Vendula nechce na pozemku žádné betonování a rozměr pergoly není nijak velký, postačí tuhle dřevostavbu kotvit na zatloukací trny. Pro montáž dřevěné podlahy bude odstraněna část zeminy, položena netkaná textilie a prostor vysypán drobným štěrkem.

Zahradní pergolu jsme vyrobili z KVH lepených hranolů:

  • stojky - 9 x 9 cm
  • nosné ráhno - 9 x 12 cm
  • opěrné ráhno a vzpěry - 6 x 12 cm

Pro odclonění pergoly od sousedního pozemku jsme ještě vyrobili tři dřevěné zástěny Praktik atypických rozměrů v horní části doplněné mříží. Tyto zástěny vyrábíme z jednotlivých smrkových prken vsazených do pevného rámu 4 x 9 cm. Horní část zástěny je vyplněna dřevěnou mříží se světlostí oka 10 x 10 cm.

Dřevo na pergolu i zástěny jsme tak jako při každé naší zakázce povrchově ošetřili základní impregnací proti hnilobě a plísní na natřeli lazurou v medovém odstínu.

Montáž zahradní pergoly a dřevěné podlahy

Zemina pod prostorem pergoly byla stržena do hloubky 10 cm, do prostoru položena netkaná textilie a plocha zasypána drobným štěrkem.  Při instalaci čtvercového zatloukacího trnu, do kterého jsme kotvili stojky pergoly jsme vložili dřevěný hranol, aby se při zatloukání trn nepoškodil. Při zatloukání je dále potřeba vodováhou kontrolovat správné umístění a kolmost trnu k zemi. Dále je potřeba kontrolovat, aby se trn nevytáčel do strany. Do zatlučených trnů jsme vsunuli a přišroubovali pergolové stojky.

Po sestavení celé pergoly přišla na řadu montáž podlahy. Na štěrkové lože jsme sestavili podkladní rošt z impregnovaných hranolů 4,5 x 7 cm a pomocí zápustných šroubu připevnili hoblovaná prkna z borového dřeva. Strany podlahy zakončili stejně silným prknem a tím z části zakryli zatloukací trny, nasypaný štěrk i podkladní rošt. 

Dvě strany pergoly jsme vyplnili na míru upravenými zástěnami Praktik a na pergolová ráhna pomocí Fasto šroubů s těsněním a podložkou připevnili čirý komůrkový polykarbonát silný 6 mm. 

Pod podlahu do pergoly bylo nutné nejprve sestavit podkladní rošt
Aby podlaha nepřišla do kontaktu s organickým materiálem použili jsme jako podklad netkanou textilii a drobný štěrk
Na podkladní rošt pod dřevěnou podlahu jsme použili smrkové impregnované hranoly
Stojiny pergoly jsme kotvili do zatloukacích trnů 9 x 9 cm
Mezi jednotlivými prkny podlahy je zachována milimetrová mezera pro proudění vzduchu
Pohledové strany podlahy jsme zakončili stejnými prkny  a tím skryli štěrk i netkanou textilii
Pergolu s dřevěnou podlahou jsme doplnili zástěnami Praktik