Zahradní altány 

Zahradní altány

Co je to altán?

Altán je obvykle malá ozdobná stavba, vyrobené ze dřeva a umístěná v zahradě nebo v parku. Určená je zejména pro odpočinek nebo relaxaci lidí V dobách minulých se mu také říkalo besídka.  S jednoduchou stavbou v podobě altánu se můžeme setkat i ve volné přírodě nejčastěji v nějakých cyklo nebo turisticky zajímavých místech, nebo i v místech s krásnou vyhlídkou. Na takovém místě altán může plnit funkci vyhlídkové terasy. Altány mohou být postaveny i v centru většího nebo lázeňského města, kde mohou sloužit pro odpočinek, ale i jako kryté pódium pro vystoupení různých umělců. ...

Zobrazit celý text

Co je to altán?

Altán je obvykle malá ozdobná stavba, vyrobené ze dřeva a umístěná v zahradě nebo v parku. Určená je zejména pro odpočinek nebo relaxaci lidí V dobách minulých se mu také říkalo besídka.  S jednoduchou stavbou v podobě altánu se můžeme setkat i ve volné přírodě nejčastěji v nějakých cyklo nebo turisticky zajímavých místech, nebo i v místech s krásnou vyhlídkou. Na takovém místě altán může plnit funkci vyhlídkové terasy. Altány mohou být postaveny i v centru většího nebo lázeňského města, kde mohou sloužit pro odpočinek, ale i jako kryté pódium pro vystoupení různých umělců. 

Zahradní altány patří mezi nejpopulárnější zahradní stavby. Jejich konstrukce a celkový design přímo vybízí k dlouhému vysedávání pod altánkem na oblíbeném pohodlném křesílku. Design zahradního altánu patří v zahradní architektuře mezi ty nejzajímavější a právem nejoblíbenější. Když se pro stavbu zahradního altánu rozhodnete, bude s největší pravděpodobností dřevěný. Je to nejčastější typ altánu a hodí se takřka na každou zahradu. Spolu se zahradním domkem pro děti tak vytvoříte vyžití pro volné chvíle pro celou rodinu.

Jak vybrat zahradní altán?

Zahradní altán by měl být ve vyváženém poměru k celkové ploše zahrady. Altán by tento prostor měl zkrášlit a ne celý zastavět. Nic naplat, na malé zahrady se prostě větší altán nehodí. V takovém případě je lepší volit altánek malý nebo malou zastřešenou pergolu.

Jaký je rozdíl mezi altánem a pergolou?

Zahradní altán je menší ozdobný přístřešek, který je zastřešený a slouží zejména k odpočinku a relaxaci. Bývá umístěn na vzdálenějším konci zahrady kde je větší klid. Venkovní pergola je lehká stavba postavená v blízkosti domu. Ta slouží jak pro odpočinek tak i pro posezení s rodinou a přáteli. Jejím původním účelem byla opora popínavých rostlin, ale i to se časem změnilo. Jedná se v podstatě o dřevěné loubí často spojené s domem.

Z čeho vyrábíme zahradní altány?

Zahradní altánky vyrábíme ze smrkového dřeva, ale nabízíme i dřevěné altánky z modřínu, který se vyznačuje svou krémovou přírodní barvou. Dřevo je však materiál, který je nutné v první řadě správně zabudovat a optimálně chránit. Základem je, aby dřevěné části altánu začínaly o něco výš než je okolní terén proto, aby byly chráněny před okolní vlhkostí. Ideální je zahradní altán postavit na štěrkové nebo betonové lože, kde se nedrží vlhkost.

Dřevěné altány bývají nejčastěji pěti- nebo šestiboké, vyrábíme ale i altány s osmi stranami. Variant výběru je tedy nespočet, pokud si ale ani přes to nevyberete ten pravý pro Vás, disponujeme vlastní truhlářskou dílnou a máme zkušené technické poradce, kteří Vám pomohou s návrhem a realizací altánu podle Vašeho plánku a Vašich návrhů.

Dřevěné altánky se dají rozdělit na dvě velké skupiny. První skupinou jsou altány zcela uzavřené, které na první pohled mohou připomínat zahradní domek. Tyto zahradní altány jsou ideální pro posezení i za větrného počasí, za deště i chladnějších večerů. V těchto typech altánu tedy nemusíte vůbec nic řešit.

Druhou skupinou jsou otevřené dřevěné altány, ze kterých máte dokonalý přehled o všem co se kolem děje. Tyto altány je možné však dovybavit například dělícími stěnami a vytvořit z nich polozakrytý altánek, který Vás také bude před větrem dobře krýt.

Zahradní altánky z naší nabídky je možné dostat v provedení bez střešní krytiny, nebo za příplatek s krytinou v podobě asfaltového šindele. Při standardní objednávce dodáváme altány bez povrchové úpravy. V případě zájmu je možné za příplatek povrch altánu vybavit ochranným nátěrem z naší bohaté nabídky barev na dřevo. Pokud se necítíte na stavbu zahradního altánu svépomocí, rádi za vámi pošleme náš montážní tým, který altánek kompletně sestaví a bezpečně ukotví za vás.

Jak kotvíme zahradní altán?

Při kotvení zahradních staveb do kterých spadají i zahradní altány je nutné brát zřetel především na typ povrchu, do kterého má být stavba upevněna. 

  • zatloukací trny - kotvení altánu do standardní zeminy bez vysokého podílu jílu a písků. Příliš kamenitá půda je pro zatloukací patky zcela nevhodná
  • podlahové úchyty - kotvení stojin altánu na podlahu z dobře vyzrálého betonu
  • betonové patky - patky se nejprve zabetonují do půdy a po zatvrdnutí betonu se do patek připevní stojiny altánu 

Zobrazuji 13 – 24 z 32 produktů
na stránku

Kategorie produktů