Dřevěný plot z tlakově impregnovaných plotových polí

Dřevěný plot z tlakově impregnovaných plotových polí

Paní Michaela se na nás obrátila s požadavkem na výrobu a montáž nového plotu. Plot by měl být hlavně pevný a proto si místo klasických planěk objednala dřevěná plotová pole. Vzhledem k tomu, že chová smečku chrtů a byly obavy, aby se psi nezranili nebo nezachytili tlapou v drátěnce, realizovali jsme ještě jedno plné dřevěné oplocení mezi sousedícími pozemky v délce cca 23,5m.

Naším technikem byla vypracována nabídka včetně cenové kalkulace, kde byla stanovena předběžná cena dřevěného plotu včetně přípravných i dokončovacích prací. 

Na realizaci nového dřevěného plotu bylo třeba připravit:

  • plotová stěna 295 x 180 cm
  • plotové stěny 245 x 180 cm
  • plotové sloupky 9 x 9 cm
  • patky H902 z žárově zinkované oceli
  • betonové podhrabové desky
  • spojovací materiál

Provedení plotových stěn je z tlakově impregnovaného materiálu, přířezy o šířce 140 mm(realizované dílce na zakázku v identickém provedení dle horní poloviny), jednotlivé přířezy jsou přišroubovány vruty tak, že se z každé strany o 15 mm překrývají. Tím je docíleno neprůhlednosti jednotlivých plotových polí. Jednotlivá pole jsou ještě ve středu zpevněná dřevěnou šikminou, aby nedošlo k jejich prolomení. Také v horní části jsou jednotlivá pole zakončena polopřířezem 65 mm, který pole také celkově zpevňuje a zároveň kryje proti povětrnostním vlivům. 

Před započetím montáže nového plotu bylo nejprve nutné zabetonovat žárově zinkované "H" úchyty pro plotove sloupky v předem přesně daných vzdálenostech a připravit podklad pro vsazení betonových desek. Po vytvrzení betonu jsme mohli pokračovat s další montáží. 

Nejprve naši kolegové do připravených úchytů osadili plotové sloupky s horním zakončením ve tvaru špice. Na tyto sloupky v dolní části přišroubovali koncové držáky pro betonové desky. Do držáků z žárově zinkované oceli vsunuli betonové desky. Části desek byly zakopány do země, protože se plot stavěl ve svažitém terénu, ale desky museli být v rovině. Nad desky se k plotovým sloupkům pomocí kovových úhelníků přichytili plotové stěny, které si kolegové na místo přivezli již smontované z naší truhlárny. 

Jednotlivá plotová pole jsme nejprve podložili betonovými deskami o výšce 20 cm
Detailní nákres plotového pole z impregnovaného dřeva
Plotové pole je zpevněno středovou příčkou
Nejprve bylo třeba v daných roztečích zabetonovat  dvojitý
Plotové sloupky jsme vyrobili z impregnované borovice o průřezu 9 x 9 cm
K plotovému sloupku z tvrdého impregnovaného dřeva jsme přišroubovali žárově zinkované úchyty pro podhrabové desky
Impregnované dřevo má lehce nazelenalou barvu
Horní zakončení plotových polí jsme provedli polopřířezem 65 mm silná lať, aby dešťová voda nezatékala mezi palibky
Detail uchycení plotové stěny k plotovému sloupku
Horní zakončení plotových sloupků jsme povedli do tvaru špice