Instalace jednoduchého balkonového zábradlí ze smrkových prken

Instalace  jednoduchého balkonového zábradlí ze smrkových prken

Pan Tomáš nás požádal o výrobu jednoduchého dřevěného zábradlí na balkon atypického tvaru. Po celkové rekonstrukci a mírné přestavbě staršího domku zbývala již jen obměna balkonového zábradlí. A protože pan Tomáš razí heslo, že v jednoduchosti je krása, chce tvar zábradlí opravdu jednoduchý.

Po prostudování doložených fotografií jsme zákazníkovi navrhli balkonové zábradlí z jednoduchých prken umístěných horizontálně. Již v minulosti jsme podobné zábradlí montovali na rekreační chatu, ale tam jsme jednoduchá prkna dávali nastojato tedy vertikálně.

Při zaměření a prohlídce balkonu jsme se se zákazníkem domluvili, že by bylo vhodné použít původní kotvení v podobě železných konzolí zabudovaných do podlahy balkonu, které bylo v perfektním stavu. Na jednotlivé kovové konzole vyrobíme dřevěný záklop a zábradlí bude vypadat celistvě. Balkon dobře zapadne do celkové rekonstrukce domku.

Na výrobu dřevěného zábradlí jsme potřebovali:

  • sušené smrkové prkno 18 x 146 mm, hoblované, sražené hrany
  • truhlíkové prkno 19 x 94 mm
  • madlo 9 x 6,5 v 100 cm, zafrézovaná konstrukce 4 x 4 cm o výšce 54 cm
  • madlo 4 x 13 cm, 4x po obvodu fazeta 5 mm
  • dřevěný rámeček ze smrkových latí 4 x 4 cm

Na lakovně jsme nařezané dřevěné díly zábradlí nejprve povrchově ošetřili impregnací a po té lazurou v odstínu wenge. Po zaschnutí nátěru naši truhláři dle určených rozměrů předmontovali sedm zástěn. To znamená, že do dřevěného rámu z hranolů 4 x 4 cm byla vsazena smrková prkna.

Samotná montáž balkonového zábradlí na místě pak byla velice rychlá. Nejprve bylo třeba pomocí nízkoroztažné pěny a dřevěnými sloupky s vyfrézovaným otvorem do hloubky 54 cm zakrýt nosnou kovovou konstrukci. Na dřevěné sloupky byly pak pomocí kovových úhelníku přišroubovány předmontované zástěny . Nakonec bylo celé balkonové zábradlí zakončeno balkonovým madlem.

Na kotvení nového balkonu jsme použili původní kovovou konstrukci, která byla v perfektním stavu
Balkonové zábradlí je jednoduché a k rekonstruovanému domku se hodíbé z
Balkonové zábradlí atypického tvaru jsme zakončily masivním balkonovým madlem
Povrchová úprava byla volena v odstínu wenge