Výměna balkonového zábradlí na rekreační chatě

Výměna balkonového zábradlí na rekreační chatě

Pan Michal se rozhodl, že zub času už se natolik zakousl do balkonového zábradlí na jeho rekreační chatě, že je nutná jeho výměna. Netroufl si na instalaci nového zábradlí sám, ale připravil nám alespoň prostor pro montáž. Původní zábradlí tvořila podélná prkna přichycena k podpěrným trámům chaty. Se zákazníkem byla také dohodnuta demontáž původních zbytků zábradlí. 

Jednoduché balkonové zábradlí ze smrkových prken položených podélně jsme montovali nedávno na zrekonstruovaném domku a vypadalo to moc pěkně. Panu Michalovi jsme tentokrát navrhli zábradlí, kde prkna budou přichycena na pomocný rýgl vertikálně.   

Z naší nabídky si vybral balkonové zábradlí z prken vzor 17. Tato prkna jsou jednoduchá, mají pouze nepatrné boční a horní frézování a k jeho chatě se nejlépe hodí.  Po výměně zábradlí bude zahradní chata jako nová :-))

Na balkonové zábradlí jsme potřebovali:

  • balkonová prkna č.17 - 2,7 x 13 x 98 cm
  • pomocný rýgl se čtyřstrannou fazetou 4 x 7,5 cm
  • horní madlo

Z vysušeného smrkového masivu naši truhláři nařezali v potřebných délkách pomocné rýgle a balkonová madla a vyrobili několik desítek balkonových prken s nepatrným frézováním. Veškeré dřevo pak předali na lakovnu k provedení povrchové úpravy. Vše jsme nechali ošetřit dřevo lazurou Xyladecor Classic v matném odstínu Ořech. Jako podkladní základní impregnační nátěr je použitý Xyladecor xylamon.

Spodní zábradlí je o světlé délce mezi stojkami 423cm a ke stěně chaty 88cm. Samotnou výplň pak tvoří přířezy o síle 27mm, šířka je 130mm a délka 980mm. S majitelem jsme se domluvili na jednotné délce u obou zábradlích.

Horní balkon je o něco kratší, pouze 381 cm. Zákazníkovy jsme vyplnili i šikmé konce horního zábradlí tak, aby vše bylo k jeho spokojenosti.

Po výměně zábradlí vypadá chata moc pěkně
Původní podélná a polorozpadlá balkonová prkna původního zábradlí
U horního zábradlí jsme poslední tři balkonová prkna upravili do šikminy
Povrchovou úpravu si zákazník zvolil v odstínu ořech
Dva malé hranoly nahrazují balkonové sloupky a podpírají dlouhé zábradlí
Balkonové zábradlí jsme opět kotvili do nosných trámů chaty
Na výrobu zábradlí jsme použili dokonale vysušené smrkové dřevo