Jednoduché dřevěné pergoly pro dekoraci vzrostlé zahrady

Jednoduché dřevěné pergoly pro dekoraci vzrostlé zahrady

Pan Ondra nás požádal, zda bychom mu vyrobili několik jednoduchých dřevěných pergol pro dekoraci jeho vzrostlé zahrady. Dokonce si přinesl pár náčrtů, jak by si představoval jejich vzhled. Dvě malé pergoly bychom měli vyrobit se stříškami, ostatní zahradní pergoly by měly být pouze do oblouku pro pnoucí rostliny. A protože samostojné pergoly do zahrad děláme běžně a v jakémkoliv tvaru, dokonce i pergoly ve tvaru vějíře, byla to pro naše truhláře hračka. 

Celkem se jednalo o pět dřevěných pergol. Na jejich výrobu použijeme dokonale vysušené smrkové dřevo. Dvě pergoly se stříškami budou instalovány hned při vstupu do zahrady se vzrostlými stromy. Tyto pergoly by měly být v bílém provedení. Zákazník má v úmyslu do nich instalovat osvětlení. Zbylé tři pergoly by chtěl ošetřit lazurou v odstínu lískový ořech.

Na výrobu jednoduchých pergol jsme použili:

  • smrkové hranoly 9 x 9 cm
  • smrkové hranoly 7 x 7 cm
  • hoblované prkno 18 x 140 mm (tuplováno pro výrobu čtvrtkruhů)
  • BIO deska se zaoblením na střížku a na zakrytí skružové části

Všechny dřevěné části pro pergoly byly nejprve ošetřeny impregnací, dvě pergoly se stříškami jsme dle přání zákazníka natřeli silnovrstvou lazurou v bílém odstínu, ostatní v odstínu lískový ořech. Po provedeném nátěru naši truhláři pergoly na truhlárně sestavili.

Při montáži jsme bílé pergoly kotvili do skružové části na závitové tyče o síle 8 mm s kloboučkovou matkou, ostatní pergoly v terénu zahrady jsme kotvili na pozinkované zemní vruty.

Bílé pergoly u vstupu do zahrady byly doplněny osvětlením
Stojky bílých pergol jsme vyrobili ze smrkového hranolu 9 x 9 cm, stříšku z BIO desky
Dřevěné pergoly jsme ošetřili lazurou v odstínu lískový ořech
Jednoduché pergoly z hranolů 7 x 7 cm s obloukem jsme kotvili na zemní vruty
Pergoly uvnitř zahrady pro pnoucí rostliny