Výroba a montáž zahradní vějířové pergoly

Výroba a montáž zahradní vějířové pergoly

Paní Klára nás na začátku března oslovila s tím, že by chtěla vyrobit a namontovat rohovou vějířovou pergolu. To samozřejmě nebyl žádný problém a tak jsme nejprve připravili několik skic/nákresů a paní si vybrala finálně rohovou pergolu v kratším provedení. Dřevěná pergola byla doplněna o několik dělících stěn Praktik. Zákaznice si zvolila dvě dělící stěny Praktik o rozměrech 180 x 180 cm s mřížemi v horní části. A tak jak naši truhláři vyrobí pergolu ve tvaru vějíře, dokáží vyrobit i jednoduché dřevěné pergoly pro dekoraci vzrostlé zahrady nebo jednoduché dřevěné pergoly pro popínavé rostliny.

Na rohovou pergolu jsme přichystali:

  • 2 x dělící stěny Praktik 180 x 180 cm
  • 4 x pergolová stojka 9 x 9 cm
  • 4 x pergolová vzpěra 4,5 x 7 cm
  • 9 x střešní ráhno 4 x 10 cm
  • 2 x oblouk V lepený hranol 9 x4,5 cm
  • 1 x rohový přířez pro kotvení ráhen 10 x 40cm 

Rohovou pergolu jsme vyrobili z masivního smrkového dřeva. Dělící stěny Praktik jsou z masivního rámu o síle 4 cm. Do rámu jsou vložena smrková prkna ve vodorovném směru. Mezera mezi jednotlivými prkny je 5 až 7 mm z důvodu změny velikosti při změně klimatu. Ve vlhčím počasí dřevo vstřebává vodu a nepatrně zvětšuje svůj objem. V horní části dělících stěn je vložena mříž s oky na koso o velikosti 10 cm. Dělící stěny musí být k něčemu připevněny. K tomuto účelu byly vyrobeny stojky o čtvercovém průřezu 9 x 9 cm a délce 230 cm. 

Povrchová úprava, kterou byla rohová pergola ošetřena zajistí, že dřevo ochrání před hnilobou a plísní a prodlouží jeho životnost.

U zákaznice byly tyto dvě dělící stěny se sloupky nainstalovány na zemní vruty z důvodu rozdílné výšky terénu. Díky použití zemních vrutů nebylo nutné provádět žádné terénní úpravy. Tím by se mohlo zdát, že je zakázka hotova. Zdání ale klame a hned po montáži spodní konstrukce jsme se pustili do horních ráhen. Nakonec si zákaznice nepřála finálně pergolu zastřešit. Tak možná příště...

Zahradní rohovou pergolu jsme doplnili o dřevěné zástěny Praktik
Grafické zpracování rohové pergoly - pohled z vrchu
Grafické zpracování rohové pergoly naším technikem i s rozměry pro výrobu
Horní část zástěny Praktik je doplněna plátovanou mříží Tereza
Střešní ráhno o průřezu 4 x 10 cm ze smrkového hranolu
Rohovou pergolu jsme k podkladu kotvili na zemní vruty Bayo.s s patkou U