Zastřešená pergola na terase obdélníkového tvaru

Zastřešená pergola na terase obdélníkového tvaru

Pan Michal nás požádal o výrobu a instalaci zahradní, zastřešené pergoly. Touto pergolou, jak už bývá dobrým zvykem u novostaveb, by si chtěl zvětšit obývanou plochu svého domku. V letních měsících by ji využíval jako pracovnu, protože pro svoji firmu pracuje z domova a práce na čerstvém vzduchu je ideální. Velmi pěkným příkladem naší práce je pergola se zastřešením postavená u zdi domu.

Velikost vydlážděné terasy, kterou by chtěl zastřešit je zhruba 3 x 6 metrů. A aby měl dostatek světla pro svoji práci, rozhodl se pro zastřešení polykarbonátem.

Návrh na zastřešenou pergolu zpracovaný naším technikem:

  • stojky - lepený hranol 12 x 12 cm
  • pozednice - lepený hranol 6 x 16 cm
  • krokve a vzpěry - lepený hranol 6 x 12 cm

Veškeré hranoly ze kterých bude dřevěná pergola sestavena budou z lepeného a dobře sušeného smrkového dřeva. Vše bude povrchově upraveno impregnačním napouštědlem a silnovrstvou lazurou. Jako ochranný nátěr byl použit Oversol v odstínu lískový ořech. 

Přední sloupky pergoly jsme kotvili na dvojitý betonový "H" úchyt přímo do vydlážděné terasy. Pozednice u stěny o průřezu 6 x 16 cm je připevněna na stěnu za pomoci 14 kusů závitových tyčí M12, kotvení je v páru - předpoklad posunu 1 mm, tloušťka 10 cm izolace, betonový věnec.

Pergolu jsme zastřešili plným polykarbonátem silným 6 mm v čiré barvě který má oboustrannou UV ochranu, tedy, nebude pod ním v létě horko. Komůrkový polykarbonát jsme ke krokvím připevnili pomocí oblých hliníkových lišt a Fasto šrouby s těsněním, podložkou a krytkou. Strany polykarbonátu jsme zakončili hliníkovou lištou ve tvaru F a u stěny domu použili těsnící plech.

Dřevěné části pergoly jsme ošetřili silnovrstvou lazurou v odstínu lískový ořech
Okraje střechy jsme ukončili hliníkovými F lištami
Do dlažby jsme kotvili stojky na dvojitý H úchyt
Pozednice na stěně domu je kotvena pomocí závitových tyčí a chemické kotvy
Detail posazení střešních krokví na pozednici