Výroba nového dřevěného plotu z plotových planěk

Výroba nového dřevěného plotu z plotových planěk

Paní Helena se rozhodla pro výměnu starého plaňkového plotu. Oslovila nás a tak se jeden z našich techniků vypravil do menšího západočeského městečka, aby zjistil co přesně zákaznice požaduje a co jsme schopni ji nabídnout. Původní plot již vysokého stáří z půlené kulatiny chtěla nahradit novým. Nakonec se ale zákaznice rozhodla pro jiné řešení.

Vybrala si finálně plotovku s obloukovým zakončením, které je i velmi praktické z důvodu sousedící mateřské školky. Mezery mezi jednotlivými smrkovými přířezy si rovněž zákaznice finálně přála co nejširší. Vycházely cca 65mm od sebe. 

Co jsme na výrobu plaňkového plotu použili?

  • plotová plaňka 1,8 x 9,4 x 150 cm
  • plotový sloupek 9 x 9 x 165 cm
  • plotový rýgl - okapnice 4 x 10 x 290 cm

Všechny plotové prvky jsme vyrobili z dokonale vysušeného smrkového dřeva. Povrchová úprava dřeva byla provedena lazurou ve světlém odstínu. V tomto případě se jednalo o nátěr Xyladecor Classic odstín Cedr. Po ošetření dřeva jsme plotová pole předmontovali u nás na provozovně.

Celkem jsme potřebovali 245 kusů plotových planěk, 30 kusů plotových rýglů a 16 kusů plotových sloupků. Plaňkyplotove sloupky byly v horní části zakončeny obloukem. Je to ideální řešení, protože se na ploše plotových prvků nedrží voda ani sníh a nedochází tak k předčasné hnilobě dřeva. 

V dohodnutém termínu montáže musel být nejprve odstraněn původní plot. Staré dřevo jsme zlikvidovali ve firmě, betonové sloupky, které byly již rozpraskané byly odvezeny do sběrného dvora. Na místo původního plotu jsme nejprve zabetonovali žárově zinkované kování typu "H" pro plotové sloupky. Po vytvrdnutí betonu jsme na sloupky pomocí kovových úhelníku připevnili předmontované plotové dilce. 

Doufáme, že paní Helena je s novým plotem spokojená a že je dle její představy. Budeme rádi když se i v budoucnu na nás obrátí co se dřevěných výrobků týká.

Plotová pole jsme ošetřili lazurou v odstínu cedr
Plaňkový plot jsme demontovali včetně betonových sloupků
Původní dřevěný plot z půlené kulatiny
Betonové plotové sloupky jsme odvezli na sběrný dvůr, dřevo starého plotu jsme likvidovali v naší firmě
Návrh na výrobu plotu  i s rozměry pro výrobu
Grafické zpracování dřevěného plotu z 15 plotových polí
Nejprve bylo třeba zabetonovat žárově zinkované kování s novými dřevěnými sloupky
Plotová pole jsme k dřevěným sloupkům připevnili pomocí kovových úhelníků
Plotové plaňky vysoké 150 cm jsme pomocí vrutů do dřeva připevnili na plotové rýgle  - okapnice
Plotové sloupky stejně jako plotové plaňky  byly v horní části zakončeny obloukem
Detail zabetonovaného žárově zinkovaného kování typu
Celkem jsme pro oplocení zahrady vyrobili a  instalovali 15 plotových polí